Fırtına Gazetesi
Fırtına Gazetesi
Fırtına Gazetesi
 • 16.11.2018 Fırtına Gazetesi
  16.11.2018 Fırtına Gazetesi
 • 15.11.2018 Fırtına Gazetesi
  15.11.2018 Fırtına Gazetesi
 • 14.11.2018 Fırtına Gazetesi
  14.11.2018 Fırtına Gazetesi
 • 13.11.2018 Fırtına Gazetesi
  13.11.2018 Fırtına Gazetesi
 • 12.11.2018 Fırtına Gazetesi
  12.11.2018 Fırtına Gazetesi
 • 10.11.2018 Fırtına Gazetesi
  10.11.2018 Fırtına Gazetesi
 • 09.11.2018 Fırtına Gazetesi
  09.11.2018 Fırtına Gazetesi
 • 08.11.2018 Fırtına Gazetesi
  08.11.2018 Fırtına Gazetesi
 • 07.11.2018 Fırtına Gazetesi
  07.11.2018 Fırtına Gazetesi
 • 06.11.2018 Fırtına Gazetesi
  06.11.2018 Fırtına Gazetesi
Fırtına Gazetesi
“Koray Aydın’a Rize’den Bir soru”
“Koray Aydın’a Rize’den Bir soru”

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan...

RİZELİ DE ÇARE TÜKENMEZ
RİZELİ DE ÇARE TÜKENMEZ

Rize’nin Kalkandere İlçesi Hüseyinhoca Köyü’nde...

“Rizeli’nin Zekası Gene Yapacağını Yaptı”
“Rizeli’nin Zekası Gene Yapacağını Yaptı”

Rize’nin Aktaş Köyünde yaşayan Erkan...

Elit Spa Rize’de açıldı
Elit Spa Rize’de açıldı

Rize belediyesi arkası, Kaçkar otel...

“Biz Dava İçin Çalışırken Sen CHP’ye Oy Topluyordun”
“Biz Dava İçin Çalışırken Sen CHP’ye Oy Topluyordun”

Milliyetçi Hareket Partisi Eski Merkez...

Devlet Bahçeliye Açık Mektup
Devlet Bahçeliye Açık Mektup

Milliyetçi Hareket Partisi’ne gönül veren...

Rize’nin Gelinine Sahip Çıkacağız
Rize’nin Gelinine Sahip Çıkacağız

Milliyetçi Hareket Partisi Rize Eski...

Apple’ın efsane cihazı artık üretilmeyecek…
Apple’ın efsane cihazı artık üretilmeyecek…

Apple’ın efsane cihazı artık üretilmeyecek…...

Rize’de “Ruh Sağlığı Birimi” eğitimlerine devam ediyor
Rize’de “Ruh Sağlığı Birimi” eğitimlerine devam ediyor

Rize İl Sağlık Müdürlüğü Halk...

izlendi
TIKLA iZLE

MECİT MORAL ER MEYDANINA İNDİ
MECİT MORAL ER MEYDANINA İNDİ

Ardeşen AK Parti Belediye Başkan...

izlendi
TIKLA iZLE

VALİ ÇEBER İLÇE ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR
VALİ ÇEBER İLÇE ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

Rize Valisi Kemal Çeber, İkizdere...

izlendi
TIKLA iZLE

Sağlık personellerine işaret dili eğitimi
Sağlık personellerine işaret dili eğitimi

Rize Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık...

izlendi
TIKLA iZLE

Rize’de özel güvenlik görevlileri eğitime alındı
Rize’de özel güvenlik görevlileri eğitime alındı

RİZE’de okullarda görev yapan özel...

izlendi
TIKLA iZLE

Rize Belediyesi suya zam yapmayacak
Rize Belediyesi suya zam yapmayacak

RİZE Belediyesi Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na...

izlendi
TIKLA iZLE

GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜKLERİ – RİZE
GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜKLERİ – RİZE

ÇEŞİTLİ CİNS VE EVSAFTA AKARYAKIT...

izlendi
TIKLA iZLE

Fırtına Gazetesi
   
En Çok İzlenen Videolar

Kaçkarlar’da yaralanan doktor dağcı, ilk müdahaleyi kendisi yaptırmış

Kaçkarlar’da yaralanan doktor dağcı, ilk müdahaleyi kendisi yaptırmış
RİZE’nin Çamlıhemşin ilçesi Kaçkar Dağ’ında ‘İleri Kar Buz’ eğitimi sırasında üzerine kaya düşmesi sonucu ağır yaralanan ve kamptaki dağcılar tarafından sedye ile Mezovit Yaylası’na indirilip, askeri helikopterle alınarak kaldırıldığı hastanede...
9 Eylül 2018 12:07
Font1 Font2 Font3 Font4

RİZE’nin Çamlıhemşin ilçesi Kaçkar Dağ’ında ‘İleri Kar Buz’ eğitimi sırasında üzerine kaya düşmesi sonucu ağır yaralanan ve kamptaki dağcılar tarafından sedye ile Mezovit Yaylası’na indirilip, askeri helikopterle alınarak kaldırıldığı hastanede tedaviye alınan Doç. Dr. Mücahit Avcıl (40), o anları anlattı. Arkadaşlarını yönlendirerek kendine yaptırdığı ilk müdahalelerle hayatta kalma şansını artıran Avcıl, “Çok şükür yardım olabildiğince hızlı geldi. Bu kadarla kurtulduğumuz için mutluyum” dedi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) tarafından 3 bin 937 metre yüksekteki Kaçkar Dağı kuzey yamacında ‘İleri Kar Buz’ eğitimi düzenlendi. Eğitim için Türkiye’nin değişik illerinden 80 dolayında dağcı cumartesi günü Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Yukarı Kavron Yaylası’na çıktı. Pazar günü Kavron Yaylası’nda teorik eğitim yapan dağcılar, dün sabah Mezovit Yaylası’na çıkarak kamp kurdu. Dağcılar, Kaçkar Dağı’nın kuzey yamacında ‘İleri Kar-Buz’ eğitimine başladı. Eğitim sırasında yamaçtan düşen kaya, dağcı doktor Mücahit Avcıl’a isabet etti. Ağır yaralanan dağcı için arkadaşları telsizle yardım çağrısında bulundu. Doktor olması nedeniyle kendi kendine müdahalede bulunan yaralı dağcı, arkadaşları tarafından alınarak Mezovit Yaylası’na indirildi.

HELİKOPTERLE ALINDI

Rize Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü, yaralı dağcı için Genelkurmay Başkanlığı’ndan helikopter talep etti. Merzifon’daki 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkan askeri helikopterle yayladan alınan yaralı dağcı, Rize Liman’ına getirildi. Helikopterden alınan dağcı, ambulansla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

‘BÜYÜK AĞRIYLA YERE YIĞILDIM

Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama Araştırma Hastanesi’nde görevli Doç. Dr. Mücahit Avcıl, Kaçkarlar’da yaşadığı kazanın ayrıntılarını Demirören Haber Ajansı’na (DHA) anlattı. Avcıl, kocaman bir taş kütlesinin kendine doğru geldiğini gördüğü ve hızla gelip bacağına vurduğunu, büyük ağrıyla da yere yığıldığını söyledi. Genelde bu kurtarma operasyonlarını kendisinin yaptığını ve bu olayda ise kendisinin kurtarıldığını kaydeden Avcıl, “Eğitim ardından tırmanışa başladık. Daha ilk dakikalarda çantamı bile yere koymadan arkadaşlarımın taş diye bağırdığını duydum. Buzula baktığımda buzun üstünde kocaman bir taş kütlesinin kayarak bana doğru geldiğin gördüm, birkaç saniye bekledim. Eğitimlerde de bunu görmüştük. Ona göre hareket ederek 1,5 metre kadar sola kaçtım. Aslında taşın hizasından çekilmiştim, ancak taş da bir yere çarparak yön değiştirdi. O hızla gelip bacağıma vurdu. Büyük ağrıyla yere yığıldım. Ekip arkadaşlarım yanıma geldi. Tıbbi ekipmanla benim de yönlendirmemle ilk müdahaleyi yaptılar. 16 kişilik ekiple sedyeyle beni kamp alanına taşıdılar. 2-3 arkadaşta telefonun çektiği Kavron Yaylası’na doğru koşmaya başladı. Yaramın derin olması ve ağrımın çok olması nedeniyle bir an önce yardım talep ettiler. Beni taşıyarak 2,5 saat sonra kamp yerine ulaştırdılar. İnsan taşımak çok zordur hele de engebeli bir arazide daha zordur” dedi.

‘DOKTOR OLDUĞUM İÇİN BUNDAN SONRAKİ SENARYOLARI BİLİYORDUM’

Doktor olduğu için kurtarmadaki senaryoları bildiğini de belirten Avcıl, “Çok ağrım vardı, en ufak harekette acılar içinde kalıyordum. Helikopter geldi 20 dakikalık yolculukla Rize merkez ardından da Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne geldik. Gerekli müdahaleler yapıldı, uyutularak bacağım düzeltildi. Şimdi ameliyat için bacağımın içinde kanın çözülmesi bekleniyor. Bunları yaşamak, korkutucu bir olay. Doktor olduğum için bundan sonraki senaryoları biliyordum, kan kaybedeceğim, bilincim kapanacak, bayılacağım komaya gireceğim. Çok şükür yardım olabildiğince hızlı geldi. Bu kadarla kurtulduğumuz için mutluyum. Rize’ye ilk kez geldim. Kaçkar Dağlarından genelde uzak duruyordum, çok kaza oluyor bu bölgede. Eğitim bu buradaydı mecbur geldim. 20 yıldır dağcılıkla uğraşıyorum, Ağrı Dağı’na da çıktım. 20 gün öncede Gürcistan’da Kazbek Dağı’ndaydım. Orayı da sağ salim bitirdik ama burada böyle talihsiz bir kaza başımıza geldi. Ancak bir taraftan da seviniyorum kaya başka bir tarafıma çarpsaydı. Karnıma ya da kafama o zaman hayati tehlike yaşardım.”

‘AMBULANS UÇAK TALEBİMİZ VAR’

Ameliyat sonrası 2 ay yatağa bağlı kalacağını da ifade eden Doç. Dr. Avcıl, “Ailem burada değil. Buradaki ameliyat ardından buraya gelmeleri zor. O yüzden görev yaptığım Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama Araştırma Hastanesi’nde tedavimin yapılmasını istiyorum. Bu yüzden ambulans uçak talebimiz oldu. Yetkililerden bu konuda destek bekliyorum. Kendi hastanemde bir miktar daha rahat edeceğim. Ameliyat sonrasında zorluk çekiyorsunuz, 2 ay kadar ayaklarının üstüne basamıyorsun. Kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyorsun, o yüzden ailemin yanında olmak istedim. Bu yüzden ambulans uçak talebim oldu. Uçak ayarlayabilirsek kendi hastaneme gideceğim. ‘Bir doktorun en doğal hakkıdır’ diye düşünüyorum, kendi hastanesinde kendi arkadaşlarıyla ameliyat olması. Buradaki doktorum da çok iyi. Ama sonrası dönem için çok sorun yaşayacağız” diye konuştu.

‘KAZA GÜNLÜK HAYATTA DA YAŞANABİLİR’

Ameliyatının parçalı bir kırk olduğu için teknik olarak zor gözüktüğüne de değinen Avcıl şöyle dedi:

“Ayağım eski randımanıma kavuşursa tekrar dağcılık yapmak istiyorum. Bacağım izin verir mi bilmiyorum, eşim ve çocuklarım izin verir mi onu da bilmiyorum. Yaşadıklarım gözümü korkutmadı. Milyonda bir olacak bir kaza dağcılıkta bu. Hataya bağlı değil günlük hayatta da yaşayabilirsiniz. Araba çarpabilir, merdivenden düşebilirsiniz onun gibi bir şey. Çocuklar arayıp ‘Baba dağa bir daha çıkmayacaksın’ diye veryansın ediyorlar.”


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa