Fırtına Gazetesi
Fırtına Gazetesi
Fırtına Gazetesi
 • 19.09.2018 Fırtına Gazetesi
  19.09.2018 Fırtına Gazetesi
 • 18.09.2018 Fırtına Gazetesi
  18.09.2018 Fırtına Gazetesi
 • 17.09.2018 Fırtına Gazetesi
  17.09.2018 Fırtına Gazetesi
 • 15.09.2018 Fırtına Gazetesi
  15.09.2018 Fırtına Gazetesi
 • 14.09.2018 Fırtına Gazetesi
  14.09.2018 Fırtına Gazetesi
 • 13.09.2018 Fırtına Gazetesi
  13.09.2018 Fırtına Gazetesi
 • 12.09.2018 Fırtına Gazetesi
  12.09.2018 Fırtına Gazetesi
 • 11.09.2018 Fırtına Gazetesi
  11.09.2018 Fırtına Gazetesi
 • 10.09.2018 Fırtına Gazetesi
  10.09.2018 Fırtına Gazetesi
 • 08.09.2018 Fırtına Gazetesi
  08.09.2018 Fırtına Gazetesi
Fırtına Gazetesi
“Koray Aydın’a Rize’den Bir soru”
“Koray Aydın’a Rize’den Bir soru”

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan...

RİZELİ DE ÇARE TÜKENMEZ
RİZELİ DE ÇARE TÜKENMEZ

Rize’nin Kalkandere İlçesi Hüseyinhoca Köyü’nde...

“Rizeli’nin Zekası Gene Yapacağını Yaptı”
“Rizeli’nin Zekası Gene Yapacağını Yaptı”

Rize’nin Aktaş Köyünde yaşayan Erkan...

Elit Spa Rize’de açıldı
Elit Spa Rize’de açıldı

Rize belediyesi arkası, Kaçkar otel...

“Biz Dava İçin Çalışırken Sen CHP’ye Oy Topluyordun”
“Biz Dava İçin Çalışırken Sen CHP’ye Oy Topluyordun”

Milliyetçi Hareket Partisi Eski Merkez...

Devlet Bahçeliye Açık Mektup
Devlet Bahçeliye Açık Mektup

Milliyetçi Hareket Partisi’ne gönül veren...

Rize’nin Gelinine Sahip Çıkacağız
Rize’nin Gelinine Sahip Çıkacağız

Milliyetçi Hareket Partisi Rize Eski...

Apple’ın efsane cihazı artık üretilmeyecek…
Apple’ın efsane cihazı artık üretilmeyecek…

Apple’ın efsane cihazı artık üretilmeyecek…...

Fırtına Gazetesi
   
En Çok İzlenen Videolar

“GEÇİŞ SÜRECİNDE ORGANOMİNERAL KULLANILABİLİR”

“GEÇİŞ SÜRECİNDE ORGANOMİNERAL KULLANILABİLİR”
Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç ile organomineral gübreyi konuştuk Kimyasal gübrelerin toprağı ve içme sularını kirlettiği Sağlık problemlerine de yol açtığı kamuoyunca’da bilinmektedir.Bu konudaki görüşlerinizi öğrenebilirmiyiz. Evet bu kimyasal...
3 Ekim 2017 12:31
Font1 Font2 Font3 Font4

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç ile organomineral gübreyi konuştuk

Kimyasal gübrelerin toprağı ve içme sularını kirlettiği Sağlık problemlerine de yol açtığı kamuoyunca’da bilinmektedir.Bu konudaki görüşlerinizi öğrenebilirmiyiz.

Evet bu kimyasal gübrelerin sağlığımıza ve toprağımıza zararı var. Yıllarca çiftçilerin alışkanlığı olan nitratlı gübreleri kullanmışlar. Tabiki bu nitrat biliyorsunuzki çok daha zararlı olmasına rağmen daha sonra bu 25.5.10 gübresine dönüştü ve yarayışlı bir gübre elde edildi ve yıllarca kullanıldı. Toprağın pH 4 dün altına düştü. Bizim bilim adamlarından edindiğimiz bilgiye göre 30 yıl bu nitratlı gübreleri kullanıldı. Daha sonrada 25.5.10 gübresi kullanılsın denildi şimdide tüm çay alanlarında organik gübreye geçilmesi konusuna sıra gelince biz oda olarak daha önceden avrupa birliği destekli bu projelerden yaptık. Şimdi burda çay bitkisinin alışkanlığını anında değiştirmek bayağı bitkiye etki yapıyor verimde düşüşler oluyor bizde bölge insanın zor durumda olması nedeniyle bu çay üreticilerinin başka bir yük daha kaldırma şansları olmadığından bu yükün devlet tarafından hazine tarafından karşılanmasını hem ziraat odası hemde çiftçi olarak talep ediyoruz. Böyle bir talebimiz var. özetlersek 25.5.10 dan elde ettiğimiz verimin organiğe geçtiğinde ikisinin arasında olan ürün kaybının hazine tarafından karşılanmasını istiyoruz. Eğer bunlar karşılanırsa organik gübreye geçiş yapılabilir.

Şuan organik gübre ile ilgili devam projeler var ancak çiftçilerde kimyasal gübreden organik gübreye geçişte %50 ye varan verim düşüşü olacağı endişesi var. Böyle bir kayıp gerçekten varmı?

Var. Şöyle daha önceden denediğimiz gübrelerde bu oranlar vardı ama şuan daha farklı organik gübreleri öneriyorlar. Verim kayıpların en aza indiren bu gübrelerin denemelerini yapıyoruz. Firmalardan gübreleri alıp deniyoruz bu gübrelerden en fazla verim veren ve en az zarar veren gübreleri tercih edeceğiz.

Peki bu geçen süre içerisinde çiftçiler organik gübre konusunda yeterince bilgi sahibi mi? Bu gübreleri araştırıyor mu? Üreticiler ne diyor?

Bu güne kadar 6-7 sene oldu bu organiğe geçiş başlamıştır. Vatandaşlarımız daha bugüne kadar hangi gübreyi alacağını ne kendilerine söylenebilmiş nede ortaya koyulabilmiştir. Yani bu gerçek. Şimdi denemeler yapılıyor bu soruların cevaplarını bu kurumlardan yani çay sektörünün lokomotifi Çaykur’dur Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi dir ve bunlar bu çalışmaları yapıyorlar. Bu kurumlar bu çalışmaların sonuçlarını açıklayacaklar ki yani bir gübre olmazda birkaç gübre olur hangilerinin daha verimli olduğunu konusunda öneri yaparlarsa zaten bizimde önerilerimiz o gübreler olacak. Ama şuana kadar henüz bir gübre önerisinde bulunmadılar. Bizi

hergün organik gübre firması ziyaret ediyor herkes gübresinin daha iyi olduğunu söylüyor.

Tamda bu noktada şuan piyasada katı ve sıvı organik gübreler var. Sizce bu gübrelerden en kullanışlı olanı hangisidir?

Daha bu konuda tam net bilgiler henüz yok. Çaykur bile daha önce yaptığı çalışmalar sonucunda henüz bir gübre öneremedi hatta bizde bir gübre öneremedik. Sulu gübreleri denedim ancak ben bile tam bir kanıya varamadım. Şuanda yapılan çalışmaların sonucunu beklemekteyiz. Ancak çiftçinin uygulama kolaylığı açısından herhangi bir pompayla suyla bu gübreleri atma alışkanlığı yok. Daha öncede üreticiler böyle bir sıvı gübre uygulaması yapmamıştır. Ve vatandaşa bu uygulamalar yabancı geliyor. Çiftçimiz alışmış elinde katı gübreyi serpmeye ve bunlarda yağmurla beraber çaya ulaşıyor ve en kolay yöntemleri bu. Yani işçilik bakımından bu katı gübre uygulamayı bir kereye mahsus yapıyor ve avantajlı. Eğer değişik sıvı gübrelerde 2-3 kere uygulamak zorunda kalacak ise ve maliyet artacak, işçiliği artacak endişemiz var. Katı gübrelerde 1 uygulama yapıldığında çok kısa sürede gübreleme bitiyordu ama sıvı gübre uygulamalarında çiftçi bahçeye bir kere değil 3 kere gidecek. Bu tüm maliyetler henüz tespit edilmiş değil. Kimyasal gübreler 100 kg kullanan çiftçi organik gübrelerden 250-300 kg kullanması gerektiğini düşünüyorum.

Piyasada organik gübre ile kimyasal gübrelerin karışımı olan Organomineral dediğimiz gübrelerde var. Ve bunlar ile ilgili söylenenlerde toprağa daha az kimyasal gübre vererek çayın istediği besin maddelerini sağlayan içme sularının kirlenmesini engelleyen ve içinde bulunan organik madde ile de toprağın yapısını fiziksel durumunu düzenleyen verim kayıplarına yol açmayan sürdürülebilir tarım açısından önemli olduğu düşünülen ve şuanki kimyasal gübrelerin yerini alacağı söylenen gübreler var. Sizce Rize’de Organomineral gübreler kullanılabilir mi konuyla ilgili düşünceleriniz nedir?

Evet kullanılabilir. Şöyle söylemek gerekirse daha önceden Tarım il müdürlüğünde yapılan bir toplantıda 25.5.10 gübresindeki azotun hepsini birden değilde biraz düşürüp düşürülen gübre kısmınada organik madde ekleyerek 5 seneye yayarak bitkiyi alıştırma açısından hemde birden geçme yerine birkaç yıla yaymak suretiyle çiftçinin bu konuya hazırlanmasının daha doğru olacağını talep etmiştim. Halen de aynı düşüncedeyim. Organik gübreye birden geçmek yerine Organomineral dediğimiz daha az kimyasal madde ile organik gübrenin karışımını bu gübrelerin kullanılması daha doğru olacaktır.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa