Fırtına Gazetesi
Fırtına Gazetesi
Fırtına Gazetesi
 • 10.12.2018 Fırtına Gazetesi
  10.12.2018 Fırtına Gazetesi
 • 08.12.2018 Fırtına Gazetesi
  08.12.2018 Fırtına Gazetesi
 • 07.12.2018 Fırtına Gazetesi
  07.12.2018 Fırtına Gazetesi
 • 06.12.2018 Fırtına Gazetesi
  06.12.2018 Fırtına Gazetesi
 • 05.12.2018 Fırtına Gazetesi
  05.12.2018 Fırtına Gazetesi
 • 04.12.2018 Fırtına Gazetesi
  04.12.2018 Fırtına Gazetesi
 • 03.12.2018 Fırtına Gazetesi
  03.12.2018 Fırtına Gazetesi
 • 01.12.2018 Fırtına Gazetesi
  01.12.2018 Fırtına Gazetesi
 • 30.11.2018 Fırtına Gazetesi
  30.11.2018 Fırtına Gazetesi
 • 29.11.2018 Fırtına Gazetesi
  29.11.2018 Fırtına Gazetesi
Fırtına Gazetesi
“Koray Aydın’a Rize’den Bir soru”
“Koray Aydın’a Rize’den Bir soru”

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan...

RİZELİ DE ÇARE TÜKENMEZ
RİZELİ DE ÇARE TÜKENMEZ

Rize’nin Kalkandere İlçesi Hüseyinhoca Köyü’nde...

“Rizeli’nin Zekası Gene Yapacağını Yaptı”
“Rizeli’nin Zekası Gene Yapacağını Yaptı”

Rize’nin Aktaş Köyünde yaşayan Erkan...

Elit Spa Rize’de açıldı
Elit Spa Rize’de açıldı

Rize belediyesi arkası, Kaçkar otel...

“Biz Dava İçin Çalışırken Sen CHP’ye Oy Topluyordun”
“Biz Dava İçin Çalışırken Sen CHP’ye Oy Topluyordun”

Milliyetçi Hareket Partisi Eski Merkez...

Devlet Bahçeliye Açık Mektup
Devlet Bahçeliye Açık Mektup

Milliyetçi Hareket Partisi’ne gönül veren...

Rize’nin Gelinine Sahip Çıkacağız
Rize’nin Gelinine Sahip Çıkacağız

Milliyetçi Hareket Partisi Rize Eski...

Apple’ın efsane cihazı artık üretilmeyecek…
Apple’ın efsane cihazı artık üretilmeyecek…

Apple’ın efsane cihazı artık üretilmeyecek…...

Fırtına Gazetesi
   
En Çok İzlenen Videolar

“ATIK MAKİNE PARÇALARINDAN 3D YAZICI YAPTILAR”

“ATIK MAKİNE PARÇALARINDAN 3D YAZICI YAPTILAR”
Giresun Üniversitesi (GRÜ) Teknik Bilimler Yüksek Okulu öğrencileri, atık makine parçalarından 3D Yazıcı ürettiler. Sanal ortamda tasarlanmış herhangi şekildeki bir üç boyutlu nesnenin katı formda basılması işlemini yapan son dönemin...
9 Haziran 2016 11:32
Font1 Font2 Font3 Font4

Giresun Üniversitesi (GRÜ) Teknik Bilimler Yüksek Okulu öğrencileri, atık makine parçalarından 3D Yazıcı ürettiler.

Sanal ortamda tasarlanmış herhangi şekildeki bir üç boyutlu nesnenin katı formda basılması işlemini yapan son dönemin gözde aleti ‘3D’ yazıcıyı bitirme ödevi olarak gerçekleştiren İlker Şen, İshak Çelik ve Cumhur Kemal Cesur’dan oluşan öğrenci grubunun üretimi cihaz büyük ilgi görüyor.

Giresun Üniversitesi (GRÜ) Teknik Bilimler Yüksek Okulu (TBYO) Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Birkut Güler, öğrencilerin 3 aylık kısa bir sürede atık makine parçalarını bir araya getirerek ileri gelen üniversitelerin bitirme projesi olarak yapmış olduğu dünyada da gelişen bir eğilim olan 3D Printer imal ettiklerini ifade etti.

Güler, “Biz ve öğrencilerimiz dünyadaki gelişmeleri takip ediyoruz. Bitirme projesi kapsamında bu tarz bir ürün ortaya çıkartmak zorundalar. Araştırdılar ve böyle bir proje ile geldiler. Öğrencilerimiz kendi bilgileri ve çabalarıyla bunu ortaya koyarak sonuca ulaştırmış oldular. Elimizden gelen desteği vererek yerli yapım 3D yazıcıyı ortaya çıkardılar. Maliyet açısından baktığımızda Çin ile yarışır bir maliyetle üretimi gerçekleştirdiler” dedi.

“ÇİNLİLER’DEN DAHA İYİYİZ”

Öğrencilerin, çeşitli yazıcılardan alınan step motorlar, kayış kasnak mekanizmalarını bir araya getirerek güzel bir çalışma yaptıklarını anlatan Birkut Güler, geliştirildiği takdirde başta bütün küçük çaplı makine parçalarının imalatı, otomotiv yan sanayinde olmak üzere bir çok sektörde kullanılabileceğini söyledi.

Kopya ürünler konusunda dünya lideri olan Çin teknolojisine de vurgu yapan Güler, “Türkler Çinliler’den daha zekidir. Yeter ki gerekli zaman, mekan ve bütçe sağlanırsa her şeyi yaparız. Rekabet edemeyeceğimiz hiçbir alan olmaz” şeklinde konuştu.

“HAYAL ETTİK, ÇALIŞTIK VE BAŞARDIK”

GRÜ Teknik Bilimler Yüksek Okulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü öğrencisi İlker Şen, “Öğretmenlerimiz mezun olmadan önce bir bitirme projesi yapmamız gerektiğini söyledi. Arkadaşlarımızla birlikte bizim eksiğimiz nedir, daha farklı ne yapabiliriz diye düşündük. Netice olarak 3D yazıcı yapmaya karar verdik. Hocalarımıza projemizi anlattık kabul ettiler. 3D yazıcı yapmaya karar verdikten sonra bunun bir tasarım aşaması vardı. Teknik çalışmalarımızı yaptık ve hatalarımızı da giderdikten sonra ilk 3D Türk Yazıcısını ortaya çıkardık. Hayal ettiğimiz aklımızdan geçen 3 boyutlu modellerin hepsini bilgisayar ortamında tasarlayarak yardımcı programlarla makineye aktararak, istediğimiz her şeyi gerçek nesnelere dönüştürebiliriz” ifadelerini kullandı.

“YAZICI SAYESİNDE SANAL GERÇEĞE DÖNÜŞÜYOR”

GRÜ Teknik Bilimler Yüksek Okulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü öğrencisi İshak Çelik ise makinenin 3D yazıcı sistemi, kontrol ünitesi, LCD ekran ve buna uygun program ile bilgisayardan oluştuğunu anlatarak program sayesinde modelleri buradan makineye aktardıklarını ve ham maddenin 220 derecede eritilerek yazıcıdan dışarı verilerek imalatın gerçekleştiğini söyledi.

“BÜYÜK PROJELERE İMZA ATMAK İSTERDİK”

GRÜ Teknik Bilimler Yüksek Okulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü öğrencisi Cumhur Kemal Cesur da teknolojisi gelişmiş ülkelerde daha büyük çaplı 3D yazıcılarla inşaatlar ve büyük parçalar yapılığını belirterek, “3D yazıcının daha büyük ve daha gelişmiş halini yapmış olsaydık eğer sadece bu projelerle kalmayıp daha büyüklerine imza atmak isterdik” dedi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa